,,Na tomhle světě jsme proto, abychom dělali to, co nás baví.“

LÁSKAvé tváře

A máme tu další osůbku z nové rubriky LÁSKAvé tváře. Za tenhle měsíc vám chci představit Lenku, která vás na první pohled odzbrojí svým úsměvem a vnitřní září, která z ní sálá. Lenka je koučka, terapeutka zejména metody EFT a také se zabývá manažerskou psychologií. Tuhle kombinaci využívá pro ženy, kterým se snaží ukázat, že šťastné, zdravé a úspěšné můžeme být všechny. 🙂

Lenka Michalčáková alias @lenkaonlife

Milá Lenko, působíš moc mile a záříš jako sluníčko. Byla jsi vždycky taková nebo k tomu došlo nějakou životní změnou či uvědoměním?

Řekla bych, že k tomu přispělo více životních událostí, ale asi nedokážu pojmenovat jednu konkrétní. Bude to asi znít banálně, ale zhruba od dvacátého roku jsem cítila, že chci být v životě více spokojená než nespokojená. A taky jsem tak nějak cítila, že je to možné. Nevěděla jsem jak toho dosáhnout, ale postupně mě začal víc a víc zajímat osobní rozvoj a přitahoval mě koncept síly našich myšlenek. Pamatuju si na okamžik, kdy jsem seděla s kamarádem u stolu v restauraci a vyprávěla mu, jak jsem se v jeden okamžik kdy se mi vše hroutilo pod rukama rozhodla, že radši uvěřím tomu, že to dobře dopadne. Že budu radši šťastná než nešťastná. Rozhodla jsem. A od té doby, krůček za krůčkem se ze mě stal optimista. A začala jsem zářit :).

Má nějaký zvláštní důvod, že Tě zaujala právě metoda EFT nebo sis vybírala z více metod?

Asi tě nepřekvapí, když řeknu, že jsem si ani tak EFT nevybrala já, jako ono mě :). Když jsem si chtěla v oblasti koučinku/terapií doplnit vzdělání, narazila jsem na kurz, který pro mě spojoval dva přístupy. Jeden systematický a metodický, a druhý více citový a intuitivní. Na kurzu jsme se naučili metod několik – koučink, NLP, základy kineziologie, Silvovu metodu atd. Když jsme ve výuce narazili na EFT, byla jsem velmi skeptická. Říkala jsem si, kde jsem se ocitla a jestli jsme se všichni tak trošku nezbláznili. Kladla jsem naší lektorce spoustu otázek, na které dokázala velmi profesionálně odpovědět, a princip celé metody vysvětlit taky z vědeckého hlediska. No a pak přišel ten moment, kdy jsem si to vyzkoušela na vlastní kůži. A už nebylo cesty zpět :).

Příjemné a útulné prostředí, kde probíhají terapie.

Vše o metodě se čtenáři mohou dočíst na internetu, proto nemá smysl dlouhé vysvětlování. Mohla bys však říci, jaký zásadní rozdíl spatřuješ mezi základním EFT a FASTER EFT a zda je Ti nějaký způsob bližší a proč?

Abych pravdu řekla, tak jsem se nikdy rozdílem mezi těmito dvěma příliš nezabývala. Vlastně i můj vlastní přístup k EFT je velmi specifický a v čase se neustále vyvíjí. Myslím, že každý terapeut si vždy najde svou vlastní cestu, která mu nejvíce vyhovuje.

,,Naše emoce jsou kompasem, který nám ukazuje cestu k sama sobě.

Doporučuješ EFT i na domácí použití nebo jsi toho názoru, že je lepší, když má klient svého průvodce?

EFT je určitě super také na domácí použití. Se zážitkem pod vedením EFT terapeuta nebo jak říkáš – průvodce – se to ale z mojí zkušenosti nedá vždy srovnat. Doma si totiž ne vždy dokážeme přijít na tzv. “jádro pudla” tedy skutečné kořeny toho, co právě prožíváme. Máme pak tendenci držet se pouze povrchních prožitků a ne vždy se nám podaří jít do hloubky našich strachů. Nechápej mě ale špatně – každé jedno poklepávání pomůže a vždy je lepší, než žádné. Fajn je taky vědět, že to nemůžeme udělat špatně a nemůžeme si tím nijak ublížit. Pokud však máme pocit, že nám domácí EFT nezabírá, je fajn se vložit do rukou průvodce, tu úlevu si prožít a ujasnit si věty, myšlenky a emoce, na které pak doma poklepávat.

Lenka – milá, vstřícná a chápavá.

Co pro Tebe představuje práce s lidmi?

Dneska už vím, že je to pro mě jedno velké poslání. Miluju svoje klientky od chvíle, kdy vstoupí do místnosti. Každá z nich je pro mě v tu chvíli perfektní taková, jaká je a dělám vše proto, aby se tak postupně uviděly i ony. Věřím v každou z nich a věřím v jejich schopnost transformovat strachy, smutek a trápení na sebevědomí a sebepřijetí. Jsem přesvědčená o tom, že jakkoliv smutek, vztek a nějaká ta bolest k životu prostě patří, tak je možné vzít život do svých rukou a utvořit si ho podle svých představ – radostný a plný lásky.

Jaké metody a činnosti volíš, když se sama potřebuješ zklidnit a zharmonizovat?

Miluju meditace – ale spíš ty vedené, kdy mi nějaký příjemný hlásek říká co si mám představovat a na co myslet :). Většinou poslouchám nějakou meditaci nebo povídání hned ráno – ještě pěkně v klidu v posteli.

V poslední době jsem si taky hodně oblíbila psaní. To si tak sednu a zeptám se sama sebe, co se děje pod povrchem – čeho se doopravdy bojím, nebo z čeho jsem smutná. Všechno to hodím na papír a pak se zeptám sama sebe, jestli je to pravda. Většinou už jen tím, že své strachy “řeknu” nahlas najednou ucítím, že už nemají takovou sílu. Taky často zjistím, že pro mě nepředstavují pravdu. No a tak začnu psát všechno, co podle mě moje vnitřní pravda je, nebo čemu věřit chci. A pak se rozhodnu a věřím tomu.

Kdykoliv je pak už úplně nejhůř, tak mě z toho spolehlivě dostanou koně.

Příjemné prostředí plné pochopení.

Myslíš si, že je náš osud pevně daný či ho máme ve svých rukou?

Myslím, že nám jsou na začátku některé věci dané – třeba to, po čem toužíme a taky to, co nás baví – to je náš kompas pro to, co máme tady na tom světě dělat. Někdo tomu může říkat osud. Jestli si to dovolíme a budeme na základě těchto impulzů, které máme každý ukryté v sobě jednat, to už máme plně ve svých rukou.

Jak celkově vnímáš tento nový věk, kdy se více než dříve u lidí objevuje touha po sebepoznání a naplnění svého údělu? Líbí se mi pro tento stav indické označení ,,dharma,“ které doslova znamená způsob bytí.

Vnímám ho velmi pozitivně a velmi silně. Ty lidi potkávám všude kolem sebe a ty proměny postupně vídám i u lidí, u kterých bych to nikdy nečekala. Jsou to drobné náznaky, ale dějí se. A už není cesty zpět. Možná i proto, že se něco takového probudilo ve mě a já měla tu sílu za tím jít, jsem pocítila potřebu pomáhat na téhle cestě ostatním.

,,Všechny odpovědi na naše životní otázky máme v sobě.
Občas jen potřebujeme láskyplné vedení na cestě za sebe-poznáním.

Je Ti svým učením blízké nějaké náboženství či filosofie nebo vše nacházíš pouze v sobě?

Mým přesvědčením je, že zlo, násilí, závislosti, zločin…ve světě pochází z nelásky vůči sobě samotným, a z velké bolesti, se kterou si daná bytost nedokáže poradit. Mým posláním je pomoci lidem uvidět jejich krásu, jejich jedinečnost, jejich dostatečnost. Každý ji v sobě máme, a to je moje filosofie.

Konkrétní náboženství nebo filosofii nevyznávám. Pokud bych ale měla říct, která filosofie je mi nejbližší, pak by to byl nejspíš buddhismus.

V dnešní době je opravdu hodně lidí, kteří se zabývají osobním rozvojem, ne všichni však mají čisté úmysly a chtějí opravdu pomáhat lidem. Máš nějaký recept na to, jak takové lidi rozeznat a dostat se opravdu k tomu, který to myslí vážně?

Řekla bych intuice – vnitřní hlas. Z praxe ale vím, že nás to dokáže spíš zmást než nám ujasnit a zjednodušit rozhodování. Co je to vlastně ta intuice? Jak jí rozeznám? Jak ji rozpoznám od strachu? Pokud můžete, nalaďte se na toho člověka ještě před setkáním – dnes nejlépe na internetu. Najděte si jeho fotky, videa, články…pokud vám je to, jak ten člověk působí sympatické a vyvolává ve vás pocit důvěry, klidu a radosti, to je důležité. Pokud nemáte možnost seznámit se s prací daného člověka na internetu a ocenili byste krátké seznámení předtím, než se rozhodnete pro konzultaci nebo třeba dlouhodobou spolupráci – požádejte o ně. Sledujte, jak se s daným člověkem cítíte. Je tam skutečně pro vás? Vyvolává ve vás pohodu, důvěru, bezpečí, radost a SEBEdůvěru? Dejte na svůj pocit a dovolte si případně i kdykoliv odejít a spolupráci odmítnout – na tom není vůbec nic špatného.

Vnitřní záře v akci 🙂

Můžeš čtenářům krátce říct, čím vším se zabýváš a jak se k Tobě popřípadě mohou objednat na konzultaci, či se o Tobě dozvědět víc?

Zabývám se osobním rozvojem a ve své praxi dělám koučink pro ženy. A protože pracuju s prožíváním a emocemi, a ty ovlivňují náš život ve všech oblastech, věnuju se pak s mými klientkami prakticky jakýmkoliv tématům – od zdraví, přes vztahy, lásku, sebepřijetí až po práci a peníze. Vždy jde nakonec o to zaujmout láskyplný vztah k sama sobě a dovolit si všechny ty dobré věci, po kterých toužíme. A jde to :).

Protože jsem původní profesí marketérka, tak miluju sociální sítě. Najít mě tak můžete na Instagramu, Facebooku a Youtube – vždy jako LenkaOnLife. Objednat se pak můžete prakticky kdekoliv, kde na mě narazíte, nejlépe však na webu www.lenkamichalcakova.com, kde je pro vás připravený rezervační systém a možnost zakoupit si sezení online.

Je nějaké poselství, které bys čtenářům chtěla předat?

Udělejte vše proto, abyste sami sebe udělali šťastnými. Pokud po cestě za štěstím vyskočí pocity viny, netrestejte se za ně, přijměte je, propusťte a pokračujte ve své cestě. Tu sílu máte už teď v sobě. Nemůžete to pokazit. ♡

Děkuji za Tvůj čas a pohled na svět.

Jako milovnice vědomého ženství se věnuji osobnímu poradenství, metamorfní technice a detoxikaci. Věřím, že duchovní růst jde ruku v ruce s fyzickou očistou.. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů