Mantry – naše vnitřní ladičky

Mantry jsou léčivé zvuky, celá slova nebo slabiky, které zachytili nejrůznější lidé ve svých meditacích. O některých se ani neví, kdy a jak vznikaly, ale jejich hluboký léčivý dopad je pro nás důležitý. Většina manter je v sanskrtu, v jednom z nejstarších indických jazyků. Když se řekne mantra, většina lidí si asi vybaví ono známé ÓM. A někteří si z toho i dělají legraci, používají ho v reklamách, atd. Ovšem tato mantra je velmi silná a dokonce se o ní tvrdí, že je doslova zvukem planety.

Já jsem se za svůj život setkala s pár mantrami, které jsem si už oblíbila natolik, že se staly běžnou součástí mého života a proto jsem se rozhodla, že se s vámi o ně podělím. Nikdy jsem je zvlášť nevyhledávala, přišlo mi, že nerozumím tomu, na co jsou, ale časem si mne právě ony našly samy. Eduard Tomáš často opakoval, že si duchovní učenec má při opakování manter dávat pozor na jednu věc. Když se totiž plně soustředí na opakování daných slov, jako kdyby přestal kontrolovat své nitro a úplně se jimi nechal odnést. Což může být na jednu stranu prospěšné, ale na druhé se mezitím mohou přidružit cizí energie, protože se trochu nehlídáme.

Saraswati Mahalakshmi Durga Devi Namaha

Tohle byla úplně první mantra na světě, kterou jsem kdy slyšela. Bylo to ještě v dětství, kdy se moje teta, mimochodem stejného křestního jména, věnovala různým duchovním praktikám a právě na tuhle mantru jsme tančili tzv. čapí tanec, který jsme si vymyslely.

Saraswati je bohyně umění a moudrosti a říká se, že odstraňuje hloupostlenost. Mahalakshmi je bohyně hojnosti a odstraňuje chudobu. Durga je bohyně, která rozpouští negativní vlastnosti, zlo a ochraňuje. Devi znamená bohyně a Namaha je pozdrav, kterým se bohyně uctívají.

Mám ráda obě tyto verze, první mi přijde spíše hodně obřadná a z druhé je cítit vyloženě indická kultura. Každopádně tato mantra je určena spíše pro ženy, protože povzbuzuje silnou ženskou energii. Ale každý v sobě máme oba aspekty, proto si ji určitě mohou poslechnout i muži.

Když v sobě žena opravdu nalezne svou vnitřní ženusílu, přijme svou matkuMatku Zemi, může se teprve napojit na proud hojnostištěstí ve svém životě.

Prana Apana Sushumna Hari 

Tuto mantru jsem jednou našla při velké bolesti a jsem si ji moc zamilovala. Je léčivá, ulevuje od bolesti a působí na mě opravdu příjemným a moc jemným dojmem. Často při ní ráda i cvičím jógu nebo jen tak odpočívám. Dokáže rychle uklidnitcelkově zpomalit ve zrychleném tempu života.

Prana je životní síla, která proudí v kanálku zvaném Sushumna. Apana čistí celý tento systém a Hari Har je nekonečná kreativita a jméno boží. Tato mantra vlastně pomáhá energii (praně) aby stoupala páteřním kanálkem (sushumnou) a mohla tak léčit. Když spolu prana a apana vyrovnaně stoupají páteřním kanálkem až na vrchol hlavy, kde se nachází sedmá čakra, (sahasrara) která představuje napojení na univerzum, dojde ke stavu zvanému jako samádhí (nejvyššímu stavu jogínské praktiky).

Grace of God meditace pro ženy 

Tato meditace není úplně tak mantrou samotnou, ale s mantrami pracuje a je velice účinná pro ženy. Pomáhá zastavit negativní vnitřní dialog a je ideální dělat ji ihned po probuzení, večer před spaním a klidně i přes den. Velmi údajně pomáhá ženám v menopauze, které ji cvičí i pětkrát denně. Je to jedna z nejstarších praktik, která omlazuje a harmonizuje ženské tělo i duši. Říká se, že po ročním praktikování září aura stříbrně nebo zlatě. Tato praktika patří do kundalini jógy.

Před samotnou meditací se třikrát zpívá mantra: Ong namo guru dev namo.

Tato mantra se většinou zpívá před zahájením kundalini praktiky, ale také se dá zpívat i samotná a je velmi krásná. Znamená ,,Klaním se vnitřnímu učiteli, který je ve mě.“ Člověk se v tu chvíli přirozeně napojuje na kosmické vědění, které si každý nosíme v našem nitru.

Teď se ale vrátíme zpět k meditaci Grace of god neboli Boží milosti. Meditace je vedená anglicky, proto vše přeložím pro vysvětlení. Poté co tedy začneme úvodní mantrou, budeme stokrát opakovat v duchu ,,I am Grace of God“ (Já jsem boží milost). Pokud by tuto mantru chtěl říkat i muž, opakuje ,,I am in the Grace of God.“ Je to tak, že v pozici lotosu budeme jednou rukou počítat, abychom danou mantru řekli na každém prstu dvacetkrát a druhou ruku necháme v Gyan mudře. A to tak, že se nadechneme – zadržíme dech – v duchu si ji řekneme desetkrát – vydechneme – zadržíme dech – a řekneme si ji opět desetkrát a takhle plynule pokračujeme na všech pěti prstech. Můžeme si mantru říkat i česky, ale já ji opakuji anglicky, protože má v tomto jazyce pro mne mnohem větší význam. Říká se, že angličtina je jazyk, ve kterém všechny afirmace, meditace, ale i mantry působí nejsilněji.

Po této sérii meditace pokračuje tím, že pravou ruku máme v Gyan mudře (mudra vědění). Posiluje vědění a stimuluje hypofýzu, používá se právě při meditacích.

Zdroj: https://senseofpurpose.org/resources/topic/well-being/mudra/

Levou dlaň držíme zvednutou jako při přísaze a meditujeme zvlášť na každém prstu, který má různýgb význam pěti elementů. Na každém prstu meditujeme právě o daném aspektu asi půl minuty a po každém prstu znovu zopakujeme ,,I am Grace of God.“ Tentokrát pětkrát na jednom prstu a už nahlas. A pokračujeme s meditací na dalším prstu a následnou mantrou, než dojdeme až k palci.

  1. malíček (little finger) – reprezentuje planetu Merkur, element vody, představuje komunikaci a dělání rozhodnutí
  2. prsteníček (ring finger) – reprezentuje planetu Venuši a Slunce, element ohně, představuje fyzické zdraví, vitalitu, půvab a krásu
  3. prostředníček (middle finger) – reprezentuje planetu Saturn, element Vzduch, představuje cestu od emocí k bezpodmínečné lásce a trpělivosti
  4. ukazováček (index finger) – reprezentuje planetu Jupiter, element Éter, představuje moudrost, expanzi a otevření prostoru pro změnu
  5. palec (thumb) – element Země, představuje pozitivní ego

Po těchto elementech zůstaneme chvíli v klidu a celou meditaci zakončíme mantrou: Sat Nam (Já jsem pravda).

Meditaci nedoporučuji těhotným ženám a to kvůli zádržím dechu.

Ek Ong Kar Sat Gur Prasad

Tuto mantru mám moc ráda, protože je veselá příjemná a navozuje dobrou náladu. Slouží k transformaci negativních vzorců a myšlenek na pozitivní a sama zabraňuje negativnímu myšlení tím, že ho čistí. Takže je ideální i pro ty, kteří mají plnou hlavu myšlenek a potřebují ten tok na chvíli přerušit.

Tato mantra člověka dostane velmi rychle do stavu manifestace myšlenek do reality. Není se ale potřeba bát, že se hned stane všechno na co pomyslíme a i to pomyslně špatné, protože mantra právě negativní myšlenky čistí. Sama vlastně negativní myšlení převrací a dostává člověka do stavu, kdy on sám pochopí své vnitřní nastavení. A myšlenky už potom vyjdou čisté ze sebe sama.

Ek – jeden; Ong – tvořitel; Kar – tvoření; Sat – pravda; Gur – důležitost; Prasad – klid, dar, laskavost

Ra Ma Da Sa Sa Say So Hung

Je to velmi silná očišťující a léčivá mantra, která propojuje se silou Vesmíru. Ozdravuje celé tělo tím, že vstupuje do mysli, která ho tvoří. V mnoha našich tělech se vytváří vibrace zdraví, která se posléze přenese do toho fyzického. Zvuky obsažené v této mantře opět stimulují tok Prany (životní síly) v Sushumně (páteřním kanálku).

Ra – představuje princip ohně a Slunce, stejně jako ve starověkém Egyptě; Ma – je princip vody a Měsíce; Da – představuje princip Země, Sa – princip vzduchu; Say – duch; So – manifestace, Hang – nekonečná zkušenost v nás.

Tato mantra hluboce ozdravuje tělo i mysl a navrací štěstí do života po prožitých psychických útrapách. Dodává pocit ukotvení ve vlastním nitru a zbavuje emocí strachu a úzkosti.

Om Mani Padme Hum

Je to jedna z nejznámějších manter vůbec. Hodně se využívá v tibetském buddhismu, ze kterého také vzešla. Říká se jí také mantra soucitu.

Om = A + U + M = tělo, řeč a mysl, odstraňuje pýchu a egoismus

Mani = soucit, samotné Ma ničí žárlivost a závist, Ni zase překonává touhu a připoutanost

Padme = moudrost, samotné Pad zahání nevědomost a aroganci a Me proměňuje chudobu a chamtivost

Hum = osvícení, vytrvalost, která ničí zlo a nenávist

Snad se vám mantry budou líbit a najdete díky nim zase nějaké nové vnitřní bohatství a lásku. Na závěr přikládám celé CD písní a manter, které mám moc ráda.

Přeji krásný i když trochu chladný začátek srpna.

Vaše Pavlína

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jako milovnice vědomého ženství se věnuji osobnímu poradenství, metamorfní technice a detoxikaci. Věřím, že duchovní růst jde ruku v ruce s fyzickou očistou.. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Každá duše je svobodná, i ta vaše. :-)
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Najdete mne i na Facebooku :-)