,,Laskavý dotek jako průvodce do hlubin vaší duše.“

LÁSKAvé tváře

Vítám vás v měsíci září, který je sice téměř celý ještě astronomicky letní, ale já už v něm cítím velkou příchuť podzimu. A to jak ve vzduchu, tak v duši. Letní plodné období se pomalu ale jistě mění na čas sklizně. A já mám pro vás další rozhovor z rubriky LÁSKAvé tváře. Nechte se unést vůní a laskavým dotekem od Elišky, která je masérkou, bylinkářkou a ženou, která se s láskou zabývá také lůnem a ženskou bylinnou napářkou.

Eliška alias @liskavmaku

Milá Eliško, ani nevím, jak je to dlouho, co ses objevila na Instagramu a hned mě oslovila Tvoje milá a upřímná povaha a hlavně dobré srdce. Harmonizuješ ženy skrze doteky. Byl ve Tvém životě právě dotek to, co harmonizovalo také Tebe?

Drahá Pavli, děkuji za tvá slova o tom jak mě vnímáš. Musím se přiznat, že ze začátku to dotek nebyl. Byly to vůně a oleje. Vlastně se dá říci, že skrze svůj nos jsem se začala dostávat hlouběji k sobě a svým pocitům. No a doteky pak už navázaly, jelikož jsem se oleji poté často mazala a vznikal tak můj hlubší intimní vztah k mému tělu. Začala jsem se vědomě dotýkat. Je pravda, že s masážemi se mi otevřely dveře do části duše, kam jsem předtím neměla přístup. Tím jak se mohu dotýkat jiných žen nacházím v sobě silnou touhu po splynutí, celistvosti a jednotě. To jsem předtím nepociťovala.

Kdy přišla myšlenka, že začneš svými doteky pomáhat harmonizovat ostatní ženy?

Už když jsem končila Institut aromaterapie, což bylo zhruba před 2 lety, kde byly právě masáže součástí, jsem tušila, že mě ženy budou provázet. Byla jsem obklopena kolegyněmi, kdy každá byla jiná a měla své potřeby a bolístky. Tehdy mě práce se ženami začala lákat, sama jsem si tím hojila i svá vnitřní zranění a zvědomovala staré programy.

Eliška ve svém voňavém živlu.

Jak vnímáš dnešní ženy, uvědomují si své ženství, nebo spíše tápou?

Mnoho žen se začíná otevírat a tento rok je to silnější a viditelnější víc než kdy dřív. Část žen je již krásně vědomých a ty jsou mi inspirací, část je na cestě jako třeba já a  mám dojem, že část z nás se zatím nevymanila ze sevření starých okovů a vzorců. Vnímám, že v dnešní době se ŽENSTVÍ stalo módním tahákem a jsme uměle tlačeny do toho jak být ženou, ale zapomínáme, že součástí každé z nás je nejen vnitřní žena, ale také muž i dítě. Vše by mělo být v harmonii. Mnohokrát se mi taky stalo, že si ,,vědomá“ žena při slově vagína málem zacpala uši.

Vznikají  věci pro bohyně a lesany, ženské kruhy atd., ale když přijde na věc a žena má promluvit o svém posvátném místu, nebo se zeptám jestli ví, jak TAM dole vypadá, je tam cítit velký blok a často odmítnutí. Někdy nestačí a nepomáhá obléct si sukni a čekat co přijde. Každá jsme jedinečná a potřebujeme svou cestu. Sama za sebe to vnímám tak, že jdeme na ženství nějakou delší oklikou skrze vnější podněty, místo toho abychom každá začala u toho s čím jsme na svět přišly. U svého lůna, navázání vztahu s ním a zvědoměním, jaký obrovský dar a potenciál v sobě skrývá.

Jak přišla myšlenka, že budeš dělat masáže pouze pro ženy?

Jak jsem napsala již výše, práce se ženami byla pro mne samotnou hojivá. Do cesty mi chodily ženy, které mi samozřejmě zrcadlily i mé potíže a bolístky. Pár mužů mi na začátku pod rukama prošlo, ale to byla úplně jiná energie, tam jsem cítila, že je to jen na fyzické rovině, kdežto u žen jsem cítila hluboké propojení a ač by to asi mělo být naopak, měla jsem potřebu je hýčkat a rozmazlovat. Tuze ráda své ženušky hladím po vlasech a snažím se je tak seznamovat s doteky, které třeba teď samy dávají svým dětem, ale sobě si je nedopřejí.

Takže už během prvních měsíců, kdy jsem začala masírovat. jsem se rozhodla, že má cesta dále bude pokračovat právě se ženami. I u masáží jsem od žen měla úplně jiné a hluboké zpětné vazby než s muži. Upřímně, bylo pro mne i snazší se ženami zabrouzdat i k intimnějším tématům. Vnímám to tak trochu jako mé poslání. Pomáhat hojit ženská nitra.

S čím vším si myslíš, že může masáž pomoci, mimo to, že je samozřejmě příjemná?

Může nám pomoci propojit se se svou podstatou. Rozpouští emoční bloky a traumata. Uvolňuje jak na fyzické tak na psychické rovině. Rozpohybujeme si lymfu a nakopneme imunitu. Může nám zlepšit vnímání sama sebe a svého těla. To, jak na něj pohlížíme. A hlavně se dosytíme doteky, ty nám v dnešní době chybí.

Dokáží se u Tebe ženy uvolnit a také pustit nějaké své bloky, staré emoce a rozpovídat se?

Ach ano, i když to mnohdy není hned. Ne vždy se mi podaří dotknout se ženy napoprvé až tak hluboko, aby se mi s důvěrou otevřela a vypustila veškeré emoce a případné bloky. To se většinou stává u druhé či třetí návštěvy. Pokud je ale naše spojení silné, žena mne třeba již nějakou dobu sleduje na sítích, přijde za mnou s určitým záměrem a naše energie si při úvodním povídání sednou, dějí se občas tak neskutečně silné věci až mám někdy sama co dělat, abych v daný moment byla stabilní oporou. Zatím nejintenzivnější zážitek pro mne byl se ženou, která si u mne prošla energetickým porodem. To bylo opravdu velmi  emotivní.

Rozpovídat se naopak myslím si u mne není problém 🙂 to je velkou součástí každé masáže. Povídáme si před i po. Na každou ženu si nechávám dostatek prostoru a často se mi tak stává, že před masáží společným hovorem strávíme třeba hodinku. Návštěva u mne tak v sobě skrývá terapii i masáž. Takhle jsem to chtěla už na začátku. Vše od příchodu ženy až po její odchod vnímám jako vzácný čas kdy se o ní mohu postarat a ona si může dopřát dostatečný prostor sama se sebou.

Svoboda a laskavost v divoké ženě.

Oslovilo mě, jak moc toho víš o bylinkách a jak lehce a krásně o tom mluvíš. Potřebovala ses to všechno někde naučit, nebo to byl z části také dar, který k Tobě prostě sám přišel?

Nevím, jestli ve mně někde hluboko byla láska k bylinkám skryta nebo jsem už v minulém životě chodila s košíkem po lukách, ale pravda v tomto životě je taková, že jsem se bylinky učila. Nejdřív jsem chtěla znát všechny HNED, myslím, že to krásně vystihuje mou netrpělivou povahu. To, ale žádné výsledky neneslo, měla jsem v bylinách akorát zmatek. A tak už nějaký ten rok praktikuji postupné přidávání asi tak tří bylinek a jejich poznávání a pozorování v přírodě v průběhu celého roku. To mne s okolní přírodou úplně jinak propojilo.

Je ale taky pravda, že mi občas chodí bylinky na mysl samy. Když třeba pro ženu míchám směs na napářku, nebo když vzniká vůně, přistihnu se, že už se o slovo některá z duší rostlin hlásí. Dřív jsem tomu nechtěla věřit a zaháněla jsem tyto myšlenky, postupem času, jak jsem se i já sama o sobě více dozvídala a začala si věřit, jsem již každou takovou myšlenku brala vážně. Čím víc do své tvorby směsí a esencí nezasahuji rozumem, tím úžasnější mám výsledky. Věřím ale, že bez přípravy a znalosti minima bylinek by to asi úplně nešlo.

Jaký máš názor např. tak bylinky tradiční čínské medicíny, ruské byliny, nebo ajurvédu? Myslíš, že je pro nás Čechy vhodné tyto bylinky užívat, nebo bychom raději měli zůstat věrní těm našim českým?

Uf, tohle je velký téma a myslím si, že se nedá najít vhodná odpověď.  Asi nemohu říct, že něco zavrhuji. Pokud si mohu vybrat, jsem spíš pro místní tradiční bylinky a stejně tak potraviny. Narodili jsme se do určitých míst a podmínek. Sama mám ale dobré zkušenosti s TČM, takže je to opravdu těžké něco k tomuto tématu psát. Myslím, že bychom si to měli nacítit každý sám za sebe. Mít důvěru v naše tělo, že ví.

Byliny jsou Eliščina vášeň.

A co teprve éterické oleje, kdy přišla tahle vášeň a jak jsi ji dokázala propojit s tím, co děláš?

Zhruba před pěti lety jsem pracovala v obchodě s přírodní kosmetikou a tam jsem si začala voňavých lahviček více všímat. Postupně se mi začaly doma množit a já objevovala jejich kouzlo a léčivou moc. Klouzala jsem, ale jen tak po povrchu. Když jsem zhruba před dvěma a půl lety uvažovala o studiu bylinek, alternativního léčení atd., váhala jsem kterou školu zvolit. Nakonec jsem se rozhodla pro Institut aromaterapie který se okrajově věnoval TČM i bylinkám a samozřejmě hlavní roli hrály éterické oleje.

Tady jsem světu esencí propadla úplně. No a propojit to pak už šlo krásně a vlastně snadno, jelikož ještě na institutu byly součástí výuky i masáže. Tehdy jsem se rozhodla, že mě už nadále vůně a dotek budou provázet. Paradoxem je, že má maminka je masérka a já jsem se nikdy masážemi nechtěla živit. Měla jsem dojem, že jsou nějaké daná pravidla a normy co a jak dělat. Až při studiu se mi otevřely oči, že já budu tvůrcem toho, co chci tvořit a že si vše mohu nastavit a přizpůsobit tak, jak já chci. A pokud to s někým bude rezonovat, tak jedině dobře.

Jednou ze služeb, kterou je u Tebe možné využít, je míchání osobní energetické esence. Může to být určitě hodně intimní součást ženy. Dokážeš se vždy nacítit tak, že poznáš, co daná žena potřebuje?

Ó ano, také mám dojem, že je to intimní záležitost. Esence vzniká na míru mnohdy z niterných potřeb a stává se průvodcem pro danou ženu v různých obdobích i situacích. Ze začátku vznikaly esence jen osobně. Měla jsem potřebu ženu vidět, vnímat její reakce a zapojit jí do procesu tvoření, ale postupně a navazuji tak na to prohloubení důvěry v sebe, jak jsem psala výše, začaly vůně vznikat na dálku. Vždy potřebuji od ženy slyšet nahraný vzkaz, tím se dokážu lépe nacítit. Ze zpětných vazeb co mám od majitelek esencí jsem až mnohdy sama překvapená jak jsem se trefila. Samozřejmě se mi minimálně dvakrát stalo, že žena měla ze začátku s výběrem esencí problém. Musela se k ní pročichat 🙂 a to je pak teprve jízda. Pomáhají mi se vznikem často i karty.

Míchání olejů i osobní energetické esence je Eliščina specialita.

Vnímáš Ty nějak osobně transformaci, kterou teď planeta Země i lidé procházejí a zanechává na Tobě nějaké změny?

Vnímám. Velmi silně. Letos to byl doslova „fičák.“ Prostor zastavení a ztišení, co přišel, byl pro mne osobně velkým darem. Příroda se nadechla a já s ní. Prohloubilo se například mé spojení s bytostmi rostlin a stromů. Začaly mě volat.

Čím vším se vlastně zabýváš a kde všude Tě mohou ženy v případě zájmu najít?

Chtělo by se mi napsat vším 🙂 jelikož já neustále něco zkouším a vytvářím. Tak předně jsou to masáže. Dále si tak trochu hraji s vůněmi. Míchám osobní energetické esence – parfémky. Spíš jim ráda říkám průvodci. Pak jsou to určitě bylinky. Má velká a vlastně původní vášeň ještě před masážemi. Míchám čajové směsi a také směsi na ženskou vaginální napářku. Některé bylinky si sbírám sama po okolí, jiné objednávám.

Letos jsem nově zařadila online konzultace pro duši, kde se ženami řeším různá témata. Jednou za čas svolávám ženský kruh. Není nikdy na dané téma, vše si se ženami tvoříme za pochodu podle našeho nalazení. Někdy mícháme vůně, jindy napařujeme jóni, co si zrovna srdce, duše a tělo žádá. To mi dává velký smysl, ta pospolitost, sesterství, přátelství. Bezpečný prostor kde nemá místo závist a konkurence. Naopak, že se v kruhu o sebe ženy navzájem krásně starají. Jsem z toho vždy dojatá. Nejvíc aktivní jsem na instagramu jako @liskavmaku, něco málo o mně si mohou přečíst na www.liskavmaku.cz. No a osobně se potkat můžeme v mém voňavém koutku v Praze ve Vršovicích.

Je nějaké poselství, které bys chtěla čtenářům předat?

Na Světe jsme sami za sebe. Není tu dcera, sestra, matka, manželka (to jsou pouze role). Jsem tu JÁ. Pokud budu spokojená a šťastná, pak mohu zářit široko, daleko do okolí a pro všechny ostatní. ŽENO nezapomínej na sebe a dovol si to.

Děkuji za Tvůj čas.

Drahá Pavli, já děkuji Tobě, že jsi mě oslovila. Díky tomu jsem mohla zachytit kousek sebe do slov a snad i něco málo předat…

Jako milovnice vědomého ženství se věnuji osobnímu poradenství, metamorfní technice a detoxikaci. Věřím, že duchovní růst jde ruku v ruce s fyzickou očistou.. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů