Knihy, které změnily můj život II.

A zase jsou tu knihy. To je prostě něco, co naprosto miluji a je to moje celoživotní vášeň. A je mi vlastně vcelku jedno, jestli je píšu nebo čtu. Chci se s Vámi ale podělit o knihy, které mě samotné změnily život, navedly mne na cestu nebo mi ukázaly nový obzor vnímání. Dřív jsem si knihy i hodně půjčovala, ale od určité chvíle, jako bych na ně měla čuch a knihu, kterou si koupím si většinou tak oblíbím, že ji potom znovu vytahuji z knihovny, abych se k ní vrátila a postoupila zase o něco dál.

Najdeš-li bohatství v knize, přiveď ho k životu. Zažíváš-li ho v životě, napiš o tom knihu. 

V minulém článku jsem popsala první knihy, které můj život změnily, nebo nastartovaly k lepšímu a dnes tu mám další várku. Čas od času tento typ článku napíšu znovu, protože knihy jsou nesmrtelné a určitě přibude nějaká další, která mne natolik osloví, že to bude zase stát za zmínku.

  • Tajná stezka – Paul Brunton 

K této knize jsem se dostala až na doporučení pana Eduarda Tomáše, jehož audia jsem poslouchala a dozvěděla se v nich spousty zajímavých informací. Paul Brunton byl britský filosof a mystik, kterým se ve svém učení inspiroval právě Eduard Tomáš. Bral ho jistou chvíli za svého duchovního učitele, ale jak se později sám zmínil, v určitém zlomu člověk musí učitele v těle opustit a začít poslouchat své vnitřní vedení, kterého může nejvíce naučit.

O této knize Eduard Tomáš často meditoval a právě její přečtení mělo v jeho učení velký smysl, jak sám tvrdí ve videích Paměti mystika. Pro mě je to kniha trochu složitější, protože je psaná hutnější formou, která už je i tak zjednodušená, aby jí čtenář porozuměl. V každém případě je to kniha, na kterou potřebuji mít absolutní klid a některé věty musím číst i několikrát za sebou, abych opravdu přesně pochopila a vycítila daný smysl.

Autor zde popisuje západní myšlení člověka, jeho pojetí vlastního těla a duše a nakonec předkládá techniky, které vedou k uvědomění. Podle jeho učení musí člověk setrvat, i kdyby ho od toho chtěly odlákat ty nejkrásnější svody na celém světě.

,,Tato stezka vede k trvalém míru. Hlouběji a hlouběji musíme pronikat se soustředěnou myslí, až vstoupíme do říše, kde vládne tento požehnaný mír. Vaše vnitřní bytost, zvláštní svaté ticho bude stále více a více pociťováno.“

  • Kurandera – Hernán Huarache Mamani

Kolem knihy Kurandera a jejího volného pokračování Hadí žena jsem chodila také dlouho. Nejdřív mě ty knihy přímo odpuzovaly, připadaly mi tlusté a nudné a vůbec jsem se nemohla přinutit si jimi ani prolistovat. Po nějakém čase jsem knihu Kurandera vzala do ruky a prošla si v knihkupectví pár stránek. Ještě ten den jsem si ji koupila a přečetla ji jedním dechem asi do týdne. Zaujala mne bezprostřednost učení kuranderů, která může mnohému naučit. Přestože je kniha psaná formou duchovního románu, předkládá jednotlivé techniky a poznatky, jako kdyby to byla jakákoliv jiná duchovní kniha o seberozvoji a nalezení vlastní cesty.

Příběh vypráví o dívce jménem Kantu, do které jednoho dne udeří blesk a díky tomu se její duše začne probouzet. V Peru byli totiž lidé, do kterých uhodil blesk a přežili to, považování za zvláštní bytosti, u kterých se díky tomu probudilo vědění a stali se z nich kuranderové – přírodní léčitelé a učitelé. Kantu je zamilovaná do Juana, který ji ale pouze milostně využil a její lásku neopětuje. Ona, rozhodnuta dostat ho zpět se vydává z Cuzca, kde žije do místa, ve kterém hledá kurandera jménem Condori. Jaký je její příběh se dozvíte v této knížce, která se čte sama.

,,Ženy, které vstoupily do chrámu v Pumě, se tu učily stavět energetický most. Byla to jedna ze zkoušek, kterou musely úspěšně projít. I ty budeš muset v průběhu svého učení prokázat, že dokážeš postavit most Pachachaka (vesmírný most, most k věčnosti), abys po něm pak dokázala převést milovaného muže k věčnosti. Žena může pomoci muži dosáhnout absolutna. Proto je tak důležité, aby se naučila svoji energii namířit určitým směrem. Žena dokáže vysvobodit muže z materialismu. Pokud ho v tomto životě zvládne nasměrovat tak, aby se dokázal realizovat, zůstane tento muž navždy po jejím boku jako její žák. Ona umí v muži, který by byl jinak otrokem materialismu, zažehnout oheň, který mu umožní být stvořitelem. Pokud žena dokáže tento energetický most vytvořit, muž, který ho přejde, pochopí, že jen ona je schopna dovést ho k božství. Z toho důvodu se musí žena muži zcela oddat. Jen když to udělá, získá od ní muž dostatek síly a energie k tomu, aby mohl most Pachachaky přejít a stanout před Boží Matkou a Božím Otcem a rozpoznat v sobě jejich syna. Tváří v tvář božské přítomnosti se z něj stane opravdový muž, neboli Runa (bytost žijící v naprostém souladu s přírodou), mírumilovná a okolím uznávaná lidská bytost, která se snaží proniknout do tajů života.“

  • Cesta – Brandon Bays

Jestli nějaká kniha změnila moje vnímání světa a dojala mne, tak to byla právě Cesta od Brandon Bays. Předtím jsem o ní slyšela a přišla mi nezajímavá. Pořád jsem někoho někde slyšela, jak praktikuje Cestu a přišlo mi to strašně složité a zdlouhavé. Pak mě to ke knize jednou přitáhlo, já si ji koupila a bylo to. Díky příběhu Brandon a této knize se změnil život hodně lidem po celém světě, kteří tuto terapii začali praktikovat. Samozřejmě by ji všichni dělali nejradši osobně přímo u Brandon, ale to prostě z časových důvodu není možné a proto Brandon pořádá semináře po celém světě a jednou za čas přijede i do Čech a dělá hromadný seminář pro více lidí, kde jasně učí, jak praktiku využít  tím, že vypráví svůj příběh. Jinak po světě už dnes existuje pěkná řádka terapeutů, kteří prošli její školou a mohou tak terapii sami uplatňovat. I v Čechách pár těchto terapeutů máme.

Příběh Brandon se zdá být až neuvěřitelný. Mívala časté bolesti břicha a zdálo se jí, že se jí trochu zvětšilo, ale přisuzovala to stresu a myslela si, že také trochu přibrala. Když ale začala krvácet, tak se jednoho dne odebrala k lékařce, která jí sdělila, že má v břiše nádor velký jako basketbalový míč. Byl to šok, protože Brandon už v tu chvíli dávno měla terapeutickou praxi a pracovala s lidmi a proto úplně rozuměla tomu, co se jí snaží tato nemoc říci. Lékařka ji chtěla okamžitě poslat na operaci, ale ona si vzala čas pro sebe a rozhodla se, že se nádoru zbaví sama. Pomocí homeopatik zastavila průvodní krvácení a poté se pustila do dlouhé a ne příliš jednoduché očistě vlastního nitra.

Nebudu teď dlouze popisovat, jak Cesta funguje a probíhá, protože mám dojem, že je nezbytné si celou knihu přečíst pro pochopení kontextu a příběhu a ne pouze praktikovat danou terapii. Co ale mohu prozradit, jsou některé techniky jako vizuální kartáčovánímytí orgánů, nebo zapálení ohně, kam si člověk zve všechny lidi, se kterými má nedořešené věci a vztahy.

,,Pověděla jsem jim, že věřím, že skutečné uzdravení začíná na úrovni duše – na úrovni základního uvědomění – a odráží se prostřednictvím emocionální úrovně na úroveň fyzickou. Takže chceme-li se dostat k jádru emocionálního problému, musíme se nejdřív dostat k jádru toho, kdo skutečně jsme. Jakmile se totiž dostaneme do styku s naší podstatou, tato vnitřní moudrost nám umožní odhalit všechny emocionální vzpomínky ukryté v těle. Jedině tak se dostaneme na dno toho všeho a dokážeme osvobodit sebe sama. Při mluvení jsem se dívala lidem přímo do očí a povzbudilo mě, že někteří z nich rozpoznávali a chápali o čem mluvím.“

  • Černé tajemství Karla IV. – Lev Tygr

Tahle knížka to je vážně pecka. Kdo by si myslel, že je to nějaké nudné historické vyobrazení našeho nejvýznamnějšího panovníka, ten by se vážně mýlil. Proto mě i pobavilo, když jsem jednou tuhle knihu našla v odvětví historie. Ten, kdo ji přečetl jistě pochopí proč. Petr Pospíšil alias Lev Tygr napsal tuhle autobiografickou knihu potom, co se setkal s manželi Tomášovými a začal se od EduardaMíly učit. Jelikož psal knihu Čech se smyslem pro humor, je vtipná, někdy až tak, že se z toho skoro počůráte. Je ale také plná pravdy a velkého uvědomění, ale právě proto se dobře čte, protože je psaná s humorem, který prostě v životě neustále potřebujeme.

V knize je velká moudrost manželů Tomášových a také spousta aha momentů, které může pochopit asi jenom Čech, protože je vše psané s humorem nám vlastním. O knize jsem se dozvěděla v jedné z přednášek duchovní učitelky a mystičky Ivanky Adamcové. U ní jsem se také doslechla o knize Zasvěcení od Elizabeth Haich, kterou jsem popisovala a doporučovala v minulém článku. A když je žák připraven, učitel se dostaví a člověk se dozví přesně to, co se dozvědět má.

,,A pojednou nevěřícně pozoruju, jak do neutrálního stavu začíná jakoby z hloubky vystupovat něco zcela neznámého. Nazval bych to elementární Blaženost. Takovou jsem při obvyklé meditaci nikdy nezažil. Je to silnější a silnější a já si uvědomuju, že i nejlepší soulož je proti tomu lízátko. Slast mě zcela zaplavuje a myšlenky úplně zmizely. Je to něco, jako když mě fyzik Kája praštil polínkem. Ale trvá to nekonečně déle. Ani náměty už nedorážejí. Nemusím proti nim vyvíjet žádný odpor. Nyní zcela jasně chápu slova svého miláčka Harilala Púndži: ,,Štěstí od vás nic nežádá. Abyste však trpěli, musíte vynaložit nějaké úsilí nebo vytvořit nějaké vztahy. Pak se stanete nešťastnými proto, že něco potřebujete. Být šťastným je vaše základní podstata. Není k tomu nic potřeba. Abyste byli šťastní, nepotřebujete žádnou pomoc. K utrpení je zapotřebí vtahů. A kde jsou na světě jaké vztahy, aby vám nepřinášely utrpení?“

  • Musela jsem zemřít – Anita Moorjani

O téhle knize jsem často slýchávala a přišla mi jako nějaký americký teleshopping a bestseller, který je zase jen moc reklamní. No jo, ale to trvalo zase do doby, než jsem knihu nezakoupila a nepřečetla opět jedním dechem. Příběh Anity je o jejím zázračném uzdravení skutečně obletěl celý svět a dal naději milionům lidí. Anita se narodila a žila v Hongkongu, kde to naprosto milovala. Byla zvláštně přemýšlivá a pořád nevěděla, jestli svůj život žije správně a měla pochybnosti i strachy, které vygradovaly s tím, kdy jí lékaři objevili rakovinu.

Strhující příběh jejího života vypráví o tom, jak se během téměř jedné noci dala nemoc na ústup poté, co Anita upadla do stavu klinické smrti, v kterém zažila ono velké uvědomění. Zajímavé je, že popisuje, že se nikdy nesnažila o pozitivní myšlení, ani si neříkala žádné afirmace. Prostě stačil jediný moment – uvědomění – si své božské podstaty a metastáze o velikosti citronů začaly zázračně mizet. Jen proto, že ve svém duchu už byla zdravá, fyzické tělo to začalo pouze odrážet, protože fyzické projevení je vždy jen odrazem našeho emocionálního tělamyšlení.

,,Do dvou dnu po probuzení z kómatu mě lékaři informovali, že mi zázračně začaly fungovat orgány a výrazně ustoupily otoky způsobené nahromaděním toxinů. Naplnilo mě to nesmírným optimismem a dožadovala jsem se, aby mi vytáhli hadičky, protože můžu jíst sama. Jedna lékařka ze skupiny onkologů protestovala, tvrdila, že jsem příliš podvyživená a mé tělo není schopno vstřebávat živiny. Já jsem ale namítla, že vím, že jíst můžu, koneckonců moje orgány už pracovaly opět normálně. Zdráhavě souhlasila, ale trvala na tom, že jestli nebudu jíst pořádně, hadičky půjdou zpátky. Hadičky na podávání výživy byly velice nepříjemné. Zavedli mi je do těla nosem a za průdušnicí vedly až do žaludku. Tekutý protein mi jimi přiváděli přímo do zažívacího traktu. Krk jsem od nich měla suchý a vyprahlý, svědilo mě v něm a já jsem se nemohla dočkat, až se jich zbavím. Poté co mi hadičky konečně vyndali, lékaři doporučili rodině, aby mi obstarala zmrzlinu. Prý zklidní odřený krk a bude se mi lehce trávit, aniž se budu muset namáhat kousáním. Nad takovým návrhem mi zajiskřily oči a Danny se vydal koupit krabici mé oblíbené čokoládové zmrzliny.Když mi druhý den onkolog prováděl pravidelnou kontrolu, bylo na něm patrné překvapení. ,,Vaše nádory se viditelně zmenšily – výrazně – během pouhých tří dní!“ zvolal nevěřícně. ,,A otoky na všech uzlinách se zmenšily téměř o polovinu!“

Řekla bych, že většina z těchto knih byly spíše životní příběhy, ve kterých lidé překonali těžké nemocisami sebe, když si začali věřit. A to je něco, co obdivuji a přijde mi to opravdu hodně inspirující. Doufám, že vás knihy inspirují a pomohou vám zase odhalit nějaký kousek ze sebe sama, který najednou zapadne jako dílek do skládanky. Kdybyste si chtěli přečíst i český příběh jedné ženy, která překonala úskalí psychických i fyzických obtíží, můžete se podívat i na mou knihu Převoznice mezi světy.

Přeji vám krásné léto a nový měsíc, který je před námi.

Vaše Pavlína

 

Jako milovnice vědomého ženství se věnuji osobnímu poradenství, metamorfní technice a detoxikaci. Věřím, že duchovní růst jde ruku v ruce s fyzickou očistou.. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Každá duše je svobodná, i ta vaše. :-)
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Najdete mne i na Facebooku :-)