Cesta k otěhotnění, menstruace a endometrióza?

Bude to přesně rok, kdy jsem na svátek Beltain provedla takové rituální pozvání miminka do našeho života a teď náš syn spokojeně oddychuje vedle v pokoji a spinká. Samozřejmě mám v nejčerstvější paměti svůj porod a těhotenství, ale cítím, že se musím vrátit úplně na začátek, abych si sama celou tu cestu uvědomila…

Svou první menstruaci jsem dostala někdy ve dvanácti letech a jako každá dívka v té době a v tom věku, jsem se to snažila skrývat. O nějakém rituálu menarché nemohla být řeč a celkově jsme vlastně žádná nevěděla, k čemu je to dobré. Popravdě nemohu do toho přírodě mluvit, ale dívka v takhle mladém věku skutečně v měsíčním krvácení nespatřuje žádné božství, dar toho mít jednou dítě nebo spirituální zážitek. Od první menstruace jsem měla velké bolesti. Pamatuju si, že už na základní škole pro mě mamka musela jet, když jsem v sobě měla už nevím kolikátý Ibalgin a stejně jsem se bolestí válela po zemi. Stočená do klubíčka jsem potom v autě čekala, kdy to přejde. A popravdě, školní tělocvik, posměchy a hlavně nezapomenutelná věta učitelky: ,,Menstruaci neomlouvám, není to nemoc,“ mě ujišťovaly v tom, že to prostě není normální a něco se děje špatně.

Pacha mama

Moje paměť už tak daleko nesahá, ale co si pamatuji, tak jsem se na první menstruaci těšila a pořád jsem si říkala, kde je. Několikrát jsem si dokonce už vymyslela, že jsem ji dostala a ono pořád nic. Když to potom přišlo, tak nebylo o co stát.

Na střední škole to už bylo peklo, jela jsem jeden ibáč za druhým a kroutila jsem se ve školní lavici společně s mými spolužačkami, jen v různých obměnách a fázích měsíce. O nějaké cykličnosti, fázích panny, matky, kouzelnice a baby jsem v té době opravdu neměla nejmenší tušení. A jako každá moderní dívka jsem s prvním klukem začala brát hormonální antikoncepci. Přišlo mi to děsně fajn, že nemusím mít krvácení a navíc, když budu brát tři platíčka v kuse, slovy mého gynekologa, si prostě ,,udělám“ měsíčky až budu chtít. Ano, na jednu stranu dala antikoncepce ženám nesmírnou svobodu v tom, že mají kontrolu nad svým pohlavním životem, zvláště potom, když třeba nežijí s jedním partnerem a těhotenství s kde kým by nejspíš nebylo žádoucí. Ale na druhou stranu se podle mého názoru jedná o velmi nepokorné zasahování do dějů přírody, které mají nějaký svůj důvod.

Jednotlivé fáze měsíce

Jenže jak už to bývá, příroda je tak silná, že ji nelze přikrýt ničím a po letech se i toto umělé krvácení, ke kterému dochází při zobkání hormonální antikoncepce, stalo tak bolestivým, že jsem už nevěděla, co dál. Z Ibalginu jsem přesedlala na Algifen, který jsem do sebe lila, kudy jsem chodila a čekala jsem asi na spásu. Pro obeznámení toho, kdo se o to tolik nezajímá, při braní hormonální koncepce dochází k zablokování ovulace a tudíž celého menstruačního cyklu, kterým není pouze několikadenní krvácení. A to krvácení, ke kterému dojde, se označuje jako krvácení ze spádu, kdy dochází pouze ke snížení hormonů v dané době.

Jak šel čas, čím dál tím více jsem se začala vzdělávat v různých přírodních způsobech léčby, bylinkách a tělo mě samo navedlo k tomu, že jsem antikoncepci asi po čtyřech letech vysadila. To, co se potom stalo, bych nepřála nikomu. Říká se, že tělo se s tím vyrovnává dvakrát tak dlouhou dobu, jakou žena antikoncepci užívala. To sice nevím, ale začaly opravdu ukrutné bolesti, o kterých jsem do té doby neměla ani tušení, i když už jsem bolesti mívala předtím. Přidal se k tomu premenstruační syndrom, jehož označení nemám ráda, ale v moderní době se jedná o to, že před menstruací jsem byla nafouklá, nepříjemná, plačtivá, měla tunu pupínků a nevěděla, co se sebou. Ještě před samotnou menstruací jsem většinou měla několikadenní špinění a zkrátka trvalo dlouho než tělo dokázalo krev ,,vytlačit.“ První dva dny byly vždycky nejhorší, to jsem opravdu jen ležela stočená na zemi či posteli v klubíčku a čekala, až zabere Algifen. Doprovázely to úporné průjmy, migrény, někdy i zvracení, zimnice a malátnost s pocity na omdlení. Zkrátka fungovat s tímto v normálním životě, se zdálo téměř jako sci-fi.

Můj gynekolog mi tehdy podle ultrazvuku řekl, že mám dělohu hodně zakloněnou dozadu ke křížové kosti a že i to může být důvod bolestivé menstruace a hlavně a tam mi dal toho brouka, že to prý má vliv na otěhotnění, které se tím komplikuje. To mě v tu chvíli ale příliš nezajímalo a proto jsem tomu nedávala váhu. Zkoušela jsem detoxikaci podle Mudr. Jonáše, bylinky čínské medicíny, cvičení a nevím, co všechno. Ale stále nic nepomáhalo. Některé moudré hlavy mi tvrdily, že se nepřijímám jako žena, že je to ze vztahu s otcem a kdesi cosi, co se vám v tu chvíli špatně přijímá a stejně pořádně nevíte, co s tím máte dělat.

Endometrióza – o téhle nemoci jsem se dozvěděla až od své sestry, která s ní byla na operaci. Jedná se o to, že výstelka dělohy – endometrium, které by mělo při menstruaci odejít, se vejcovody vrací zpět do břicha, kde kromě srdce může obrůstat všechny orgány, způsobovat srůsty, cysty a krvácení. Když jsem se o tom dozvěděla, hrozně jsem se toho chytla a bála jsem se, že to mám. Mimo jiné tahle nemoc může způsobovat i neplodnost, protože může docházet k prorůstání a ložiskům ve vejcovodech, děloze a vaječnících.

Diagnostika je obtížnější, protože ložiska nejsou na normálním vaginálním ultrazvuku vidět. To už by muselo jít o hodně velké plochy nebo tzv. čokoládové cysty plné krve. Takže jeden ze způsobů je magnetická rezonance a jednoznačně nejpravdivější je v tomto diagnostická laparoskopie, při které se v celkové narkóze zjišťuje stav. Tahle procedůrka má ale jeden háček a to je informovaný souhlas, který se podepisuje před každou operací. Není dneska už vůbec výjimkou, že se mladá žena probudí tzv. vykastrovaná. Při diagnostické laparoskopii, kdy mělo dojít pouze k posouzení situace lékař odstraní pro něj mnohdy už zjizvené vejcovody a znemožní tak ženě přirozeně otěhotnět. S tím větší razancí ji pak často odkáže na pracoviště IVF k umělému oplodnění. Nechci se zde této problematice sáhodlouze věnovat, proto kdo byste měl zájem, více se o léčení této nemoci přírodní cestou dozvíte u Gabriely Tuatti, která si nemocí sama prošla a po verdiktu neplodnosti od lékařů, porodila dva syny.

Každopádně jestli jsem já měla endometriózu nevím, protože jsem na diagnostickou laparoskopii nikdy nešla a jsem za to ráda. Jak to tak bývá, každá operace s sebou nese následné srůsty a proto se často ženy právě s touto diagnózou dostávají do koloběhu operací, srůstů a odstraňování srůstů další operací, která zase přinese srůsty. Blbinec, že? Samozřejmě existuje mnoho žen, kterým tato operace zachránila život, jako kterákoliv jiná operace, kterou zrovna daný člověk potřebuje. Já jsem ale zastáncem toho, že dokud to jde, snažím se sama, protože možnost jít cestou lékařskou je tu vždy. Nedávala bych ji proto úplně na první místo.

Ve své podstatě jsem té situaci nechávala volný průběh a každý měsíc jsem se znovu a znovu snažila přijít na to, proč zažívám takovou bolest, když jsem už pro to udělala všechno možné i nemožné. Jako dospělá jsem si potom musela volat taxíka z práce, protože bych nedošla ani nedojela domů. Když jsme žili pár let v Praze. chodila jsem na akupunkturu, která mi pomáhala se vším možným, pouze u menstruace zase k větší změně nedošlo. Záviděla jsem ženám, které zjistily to, že dostaly menstruaci, až když viděly krev a tak si vzaly vložku.

A když jsme u toho, vůbec nesouzním s žádným prostředkem, který v těle zadržuje krev, ať už se jedná o tampon či menstruační kalíšek. Myslím si, že jsme se nenarodily jako klokanice s kapsou a proto by krev měla za všech okolností odtékat volně. U žen s endometriózou tuplem. Když se totiž krev nahromadí v děloze a nemůže odtékat, může způsobovat tzv. retrogádní menstruaci, při které se krev a sraženinky vrací vejcovody zpět do těla, kde mohou způsobovat právě tohle onemocnění.

Už teď se těším na další článek, kde odkryji, jak si nás vybrala právě dušička našeho miminka…

Přeji všem požehnané dny.

S láskou,

Pavlína.

Jako milovnice vědomého ženství se věnuji osobnímu poradenství, metamorfní technice a detoxikaci. Věřím, že duchovní růst jde ruku v ruce s fyzickou očistou.. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů