Adventní čas nechť je navždy v každém z nás

Jakožto zasloužilá dětská čtenářka Ladovské zimy a milovnice všech světýlek světa, moc nerozumím lidem, kteří před Vánocemi utíkají k moři nebo do předražených lyžařských středisek.

O adventu a Vánocích vůbec nejde o nakoupení všech věcí, co mají v obchoďáku, jde hlavně o setkání se svým nitrem a s tím nesetkává každý rád

Samozřejmě, že každá žena a hospodyňka má v sobě tak trochu zakódováno, že před Vánocemi chce uklidit, mít vše hezky čisté a upravené, nazdobené a upečené. Ale ono stačí mít uklizeno normálně, nemusíme mýt okapy, stačí mít klidně dva, tři druhy cukroví na chuť, ne deset a zvlášť suché, potom promazávané a to vše v několikakilogramové zásobě. Dárky jsou krásné a jistě všem udělají radost, ale stačí jich pár pro tu jiskru v očích a ne pro doplnění domácnosti tou nejnovější elektronikou.

Už když začíná advent, je to pro mne zvláštní a posvátný čas. Když jsem byla malá, zdobili jsme stromeček až chvíli před Štědrým dnem, ale od té doby, co žijeme s Tomášem spolu, zdobíme si ho už začátkem prosince. Líbí se mi sedět u svítícího stromečku, dát si teplý čaj a dívat se jen tak do světýlek. Pár dní mi na to prostě nestačí a po Silvestru to rychle uteče a vánoční nálada je pryč. Alespoň teda já to tak mám. Taky se mi líbí příjemně si uklidit, vyzdobit si byt a poklidně si užívat ten nadcházející čas.

Jenže on vždycky poklidný být nemusí, zvláště po tom, co se o to usilovně snažíme

Ať už k tomu přistupujete z hlediska křesťanství a čekáte na narození Ježíška, nebo se prostě jen těšíte na Štědrý den, až se sejdete s rodinou, je to čas, který nás nějakým způsobem doslova nutí obrátit se do vlastního nitra. Člověk tak trochu bilancuje nad uplynulým rokem, přemýšlí nad novými plány a ukončuje rok probíhající. Říká se, že v období od Štědrého dne do Tří králů je nejmenší vzdálenost mezi podsvětím a naším světem.

Jinými slovy to znamená, že je tma, ticho a temné energie mají pré a také je nejmenší podíl světla. Proto se o Vánocích pálí purpura, jako bylinná ochrana před negativními energiemi a stejně tak se svítí všemi světýlky právě pro zachování dobré a pozitivní energie. Stejně se ale občas stane, že po uplynulém Štědrém dni nastane taková zvláštní doba temna, která někdy přetrvává až do začátku nového roku nebo chvíli po něm. Je důležité v tuto dobu zůstat silný a pevně zakotven sám v sobě, nebo nás mohou jisté vlivy hodně rozhodit.

No a pak je tu to utíkání před Vánoci

Myslím si, že na dovolenou se dá určitě jet kdykoli a pokud chce někdo v zimě, tak může jet před Vánoci i po nich, ale mně osobně přijde hrozná škoda se o toto období připravit, protože to je celé o nějakém zakončení, zklidnění a pochopení. Ano, jsou lidé, kteří na Vánoce třeba zažili rodinnou tragédii a poté se jim vyhýbají a jedou někam, kde jim to nic nebude připomínat, to chápu. Někteří lidé zase tráví Vánoce rádi na lyžích a jsou tam až do Silvestra a místo dárků si koupí právě tu dovolenou a tráví ji třeba s celou rodinou nebo partou.

Ono ani nejde tak o to, kde ty Vánoce slaví, ale jestli je vůbec cítí v sobě

Nepřirozené mi přijde to ježdění k moři a popíjení margharit na Štědrý den se slovy ,,jen hlavně, aby už všechen ten blázinec byl za námi.“ Protože nikdo nikoho nenutí, aby nakupoval tuny dárků, pekl hromady cukroví a byl ve stresu od rána do večera. To je zase jen nějaká mediální masáž, která chce z Vánoc co nejvíce vytěžit. Ale původ a smysl Vánoc je úplně jiný. Nezapomínejte na něj prosím. A jestli někdo utíká před Vánocemi nebo před něčím jiným…jedno vím jistě, před sebou se utéct nedá.

Jako milovnice vědomého ženství se věnuji osobnímu poradenství, metamorfní technice a detoxikaci. Věřím, že duchovní růst jde ruku v ruce s fyzickou očistou.. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů